همایش و نشست B2B فعالین اقتصادی استان با حضور سفیر کشور ازبکستان در جمهوری اسلامی ایران، معاون اقتصادی استاندار همدان، مسئولان و فعالین اقتصادی حوزه گردشگری ازبکستان در اتاق بازرگانی همدان و در راستای توسعه روابط تجاری برگزار شد. به گزارش عرصه اقتصاد، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با بیان اینکه در سفر رئیس […]

همایش و نشست B2B فعالین اقتصادی استان با حضور سفیر کشور ازبکستان در جمهوری اسلامی ایران، معاون اقتصادی استاندار همدان، مسئولان و فعالین اقتصادی حوزه گردشگری ازبکستان در اتاق بازرگانی همدان و در راستای توسعه روابط تجاری برگزار شد.

به گزارش عرصه اقتصاد، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با بیان اینکه در سفر رئیس جمهور ایران به ازبکستان ۱۸ سند همکاری امضا شد، گفت: سفر استاندار همدان به ازبکستان و همچنین سفر هیات ازبکستان به همدان در راستای تحقق این سند‌های همکاری است.
سیدمجتبی حسینی با اشاره به اینکه در این نشست به توسعه همکاری‌ها و تعاملات همه جانبه از طرف دو کشور تاکید شد، افزود: استان همدان به عنوان یکی از استان‌های مهم کشور در راستای تفاهمنامه اقدام به توسعه همکاری‌ها کرده است.

وی تصریح کرد: در سفر اعزامی به ازبکستان در تاشکند و بخارا جلسات مختلفی برگزار شد که در زمینه‌های مختلف اقتصادی، گردشگری، صنایع دستی، معادن و دیگر حوزه‌ها بحث و گفتگو شد و تفاهم نامه‌های متعددی نیز امضا شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه همدان اولین سفر استانی سفیر ازبکستان است، امیدواریم این سفر زمینه‌ساز تعاملات اقتصادی، تجاری و فرهنگی با همدان باشد، اظهار کرد: همدان با بیش از ۳۵۰۰ سال مدنیت، تاریخ و فرهنگ قوی و دارا بودن ظرفیت‌های مختلف در حوزه‌های مختلف آمادگی خود را برای همکاری در حوزه‌های گردشگری، صنعت، کشاورزی، معدن و پزشکی سلامت اعلام می‌کند.

وی با اشاره به اینکه همدان از لحاظ پزشکی دارای پزشکان حاذق و قوی است، خاطرنشان کرد: با شناخت هیأت ازبکستان امیدواریم شاهد توسعه همکاری‌ها در تمامی حوزه‌ها باشیم و فعالان بخش خصوصی همدان نیز تمام تلاش خود را در نشست B2B برای افزایش همکاری‌ها داشته باشند.

حسینی با اشاره به تفاهم‌نامه‌ی ده‌گانه امضا شده در حوزه گردشگری افزود: آماده سرمایه‌گذاری‌های مشترک، ایجاد خط پروازی و بخش‌های مختلف گردشگری با قدرت هستیم و در این راستا در نشست B2B بخشی از بندهای این تفاهمنامه محقق خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی همدان در این مراسم با اشاره به سفر اخیر هیأت سیاسی و تجاری همدان به بخارا و عقد تفاهم‌نامه با اتاق بخارا اظهار کرد: طی این تفاهم‌نامه هیأت ازبکستان جهت پیگیری و بررسی مسائل مطروحه در آن به همدان سفر کردند که امیدواریم منشأ خیر و برکت برای هر دو کشور باید و نتایج مثبتی هم برای کشور ایران و هم برای کشور ازبکستان در پی داشته باشد.

رحیم مرتضایی با بیان اینکه وجود دانشمند و فیلسوف بزرگ ابوعلی‌سینا اشتراک با کشور ازبکستان را بیشتر نمایان کرده است، تصریح کرد: پیوستگی قوی فرهنگی بین ایران و کشورهای همجوار برقرار است که همین موضوع، تعاملات اقتصادی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و امیدواریم همین اشتراکات موجب ایجاد روابط اقتصادی مستحکم در منطقه شود.

سفیر کشور ازبکستان در جمهوری اسلامی ایران نیز با معرفی ظرفیت‌های اقتصادی کشور ازبکستان برای سرمایه‌گذاران خارجی، درخصوص قوانین سرمایه‌گذاری و تسهیلاتی که دولت ازبکستان به سرمایه‌گذاران خارجی ارائه می‌کند توضیحاتی را ایراد کردند.

آقای فریدالدین نصریوف گفت: حجم مبادلات اقتصادی و تجاری دو کشور در سال گذشته ۵۰۰ میلیون دلار بوده است که بنا داریم آنرا تا سقف یک میلیارد دلار افزایش دهیم.

در نشست B2B در راستای تفاهم نامه منعقد شده قراردادهایی با موضوعات آموزش و صادرات صنایع دستی، مرمت آثار باستانی، آژانس گردشگری و… بین طرفین به امضا رسید.

  • نویسنده : ش.غ
  • منبع خبر : خبرنگار اقتصادی