رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: توسعه سالیانه گلخانه‌های استان همدان در دولت سیزدهم در مقايسه با دوره ۲۰ ساله قبل بیش از ۲۵۰ درصد به طور متوسط رشد داشته است. به گزارش عرصه اقتصاد، رضا بهراملو با تاکید بر اینکه جهاد کشاورزی، مسئول تامین امنیت غذایی است اظهار کرد: یکی از مسیرهای توسعه […]

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: توسعه سالیانه گلخانه‌های استان همدان در دولت سیزدهم در مقايسه با دوره ۲۰ ساله قبل بیش از ۲۵۰ درصد به طور متوسط رشد داشته است.

به گزارش عرصه اقتصاد، رضا بهراملو با تاکید بر اینکه جهاد کشاورزی، مسئول تامین امنیت غذایی است اظهار کرد: یکی از مسیرهای توسعه پایدار کشور کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه مساحت اراضی زراعی کشاورزی استان یک‌میلیون هکتار است تصریح کرد: ۲۹ درصد از اراضی کشاورزی کشور خاک حاصلخیز درجه یک و ۲ است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به ۳۰۰ هزار هکتار اراضی آیش استان گفت: با وجود بحران آب که نه تنها همدان بلکه در کل کشور با آن مواجه هستیم حذف آیش در دستور کار است.

وی خاطرنشان کرد: رشد تولید با وجود محدودیت‌ها در برنامه‌ها دیده شده است به طوری که با استفاده از کشت دیم و حذف آیش در چند سال آینده این مهم محقق می‌شود.

بهراملو با بیان اینکه اراضی به صورت آیش رها نشود گفت: کشت محصولات تناوبی، گیاهان علوفه‌ای، نباتات و حبوبات جایگزین آیش می‌شود.

وی با بیان اینکه کشت تناوبی سبب غنی‌سازی‌ اراضی خواهد شد و برای رشد گیاه مزیت به شمار می‌رود یادآور شد: طرح جهش تولید دیم‌زارها در ۴۳۷ هزار هکتار از اراضی استان اجرا شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به الگوی کشت در اراضی آبی نیز گفت: میزان صرفه‌جویی الگوی کشت اراضی پایلوت استان، ۸.۵ میلیون مترمکعب و در کل اراضی ۳۰ میلیون مترمکعب برآورد شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه به منظور ارتقای بهره‌وری برنامه ترویجی دیده شده است تصریح کرد: تامین امنیت غذایی پایدار از دیگر اقدامات جهاد کشاورزی استان است به طوری که افزایش تولید به ۵ میلیون تن در سال ۱۴۰۳ و ۶ میلیون تن در سال ۱۴۱۰ و ۹ میلیون تن در سال ۱۴۴۰ برسد.

بهراملو در بخش دیگر به اقدامات شاخص دولت سیزدهم گریزی زد و گفت: توسعه سالیانه گلخانه‌های استان همدان در دولت سیزدهم در مقايسه با دوره ۲۰ ساله قبل بیش از ۲۵۰ درصد به طور متوسط رشد داشته است.

وی در ادامه افزود: طی سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۹، در یک دوره ۲۰ ساله، به طور متوسط سالیانه ۸.۸ هکتار گلخانه در استان ایجاد شده در حالی که در دولت سیزدهم طی سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲، به طور متوسط سالیانه ۳۱ هکتار گلخانه در استان ایجاد شده که نشان از رشد ۲۵۰ درصدی در این حوزه دارد.

بهراملو همچنین یادآور شد: در دولت آیت‌الله رئیسی صادرات محصولات گلخانه‌ای استان بیش از ۲۰ برابر نسبت به دوره ۲۰ ساله قبل رشد داشته است.

وی در ادامه افزود: صادرات محصولات گلخانه‌ای طی سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۹، یک دوره ۲۰ ساله، ۳ هزار تن بوده در حالی که در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ بیش از ۶۱ هزار تن انواع محصولات گلخانه‌ای از استان صادر شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در قسمت دیگر با تاکید بر اینکه ۴ میلیون و ۵۴۳ هزار قطعه جوجه‌ریزی در اردیبهشت انجام شده که این رقم بار دیگر رکورد جوجه‌ریزی استان را شکسته است گفت: در دی ماه سال گذشته نیز ۴ میلیون و ۴۸ هزار و ۴۳۰ قطعه جوجه‌ریزی انجام شد که این میزان هم رکوردشکنی در استان بود.

وی افزود: طی دو ماهه نخست سال جاری حدود ۸ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در استان در ۲۸۲ واحد مرغداری انجام شده، اگرچه اقدامات درخوری در حوزه کیفیت مرغ همدان نیز، انجام شده است.

بهراملو به حوزه گوشت قرمز اشاره کرد و در تشریح طرح هر روستا یک دامداری یادآور شد: توسعه دامداری‌های سبک و سنگین روستایی، توسعه شیلات و زنبورستان‌ها، ایجاد صنایع کوچک روستایی در قالب صنایع لبنی، میوه خشک و صنعت بسته‌بندی، ایجاد گلخانه‌های کوچک مقیاس ۳۰۰ مترمربعی و توسعه فروشگاه‌های عرضه مستقیم محصولات روستایی از اهداف طرح هر روستا یک دامداری است‌.

وی اجرای برنامه‌های شاخص جهاد کشاورزی را با برنامه‌ریزی و نقشه راه کشاورزی دانست و گفت: تولید در استان بر اساس نقشه راه و با هدف گذاری انجام می‌شود‌.

  • نویسنده : ش.غ
  • منبع خبر : خبرنگار اقتصادی