مدیر شهرداری منطقه چهار همدان در خصوص کشف آثار تاریخی در عملیات پیاده‌راه‌سازی خیابان باباطاهر گفت: پروژه را با تمرکز بر حفظ میراث فرهنگی و اهمیت ثبت جهانی هگمتانه پیش می‌بریم و در کنار سازمان میراث فرهنگی آمادگی حفظ هر گونه آثار تاریخی احتمالی را داریم. به گزارش عرصه اقتصاد، علی طهماسبیان اظهار کرد: از […]

مدیر شهرداری منطقه چهار همدان در خصوص کشف آثار تاریخی در عملیات پیاده‌راه‌سازی خیابان باباطاهر گفت: پروژه را با تمرکز بر حفظ میراث فرهنگی و اهمیت ثبت جهانی هگمتانه پیش می‌بریم و در کنار سازمان میراث فرهنگی آمادگی حفظ هر گونه آثار تاریخی احتمالی را داریم.

به گزارش عرصه اقتصاد، علی طهماسبیان اظهار کرد: از ۱۰ اردیبهشت سال جاری که عملیات اجرایی فاز اول پروژه پیاده‌راه‌سازی خیابان باباطاهر آغاز شد، شهرداری با سازمان میراث فرهنگی همکاری توامان و مستمری را داشته و تاکنون کارشناسان میراث نظارت لازم را بر اجرای پروژه داشته‌اند.

وی گفت: تاکنون در حین اجرای پیاده‌راه‌سازی طبق آنچه مد نظر سازمان میراث فرهنگی بوده پیش رفتیم؛ خصوصا در ابتدای سبزه میدان و بازار مظفریه که مورد نظر میراث فرهنگی است هیچگونه اقدام عمرانی انجام نداده‌ایم و فقط کار را در قسمت بالایی و حاشیه میدان امام خمینی(ره) پیش می‌بریم.

مدیر شهرداری منطقه چهار همدان با تاکید بر اینکه شهرداری در اجرا و اتمام این پیاده‌روسازی، همسو و هم جهت با اهداف سازمان میراث فرهنگی حرکت می‌کند عنوان کرد: در صورت کشف بنا و یا آثار احتمالی واجد ارزش تاریخی در حین اجرای این پروژه، شهرداری همچون گذشته آمادگی همکاری برای کشف آثار تاریخی و حفظ میراث باستانی کهن شهر همدان را دارد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پروژه‌ پیاده‌راه‌سازی باباطاهر در مسیر تردد شهروندان قرار دارد از سازمان میراث فرهنگی می‌خواهیم که هرچه زودتر نظر خود را در خصوص کاوش و هرگونه اقدام لازم اعلام کند که این پروژه در موعد مقرر تقدیم شهروندان شود و کاسبان و عابران در سختی و زحمت قرار نگیرند.

چند روز پیش شواهدی از آثار تاریخی در عمق ۱.۵ متری زمین در خیابان باباطاهر در حین اجرای عملیات پیاده‌راه‌سازی کشف شد که باعث شد عملیات به طور موقت متوقف شود.

  • نویسنده : ش.غ
  • منبع خبر : فارس