انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برای تعیین نمایندگان دوازدهمین دوره مجلس  در سراسر کشور برگزار خواهد شد و نامزدهای این انتخابات برای دستیابی به ۲۹۰ کرسی قوه مقننه و ۸۸ کرسی مجلس خبرگان رهبری با یکدیگر رقابت می‌کنند. از آنجایی که انتخابات مظهر اعتماد مردم به نظام است لذا مشارکت […]

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برای تعیین نمایندگان دوازدهمین دوره مجلس  در سراسر کشور برگزار خواهد شد و نامزدهای این انتخابات برای دستیابی به ۲۹۰ کرسی قوه مقننه و ۸۸ کرسی مجلس خبرگان رهبری با یکدیگر رقابت می‌کنند.

از آنجایی که انتخابات مظهر اعتماد مردم به نظام است لذا مشارکت بالای ملت در انتخابات مجلس بسیار مهم بوده چرا که مردمی‌سازی و مشارکت در انتخابات موجب افزایش اقتدار ملی و از مولفه‌های اساسی کنش سیاسی شهروندان است.

براساس اصل ۶ قانون اساسی که بر اداره امور کشور به اتکاء آراء عمومی تاکید دارد؛ با افزایش مشارکت مردم، کارآمدی ظرفیت های مردمی برای حل مسائل کشور نیز افزایش خواهد یافت.

عموم مشارکت کنندگان براساس پیروی از منویات مقام معظم رهبری، حمایت از نظام جمهوری اسلامی ایران و احساس تکلیف شرعی در انتخابات مشارکت می کنند که این مشارکت موجب تقویت انسجام ملی نیز می گردد.

حضور حداکثری در انتخابات موجب کم شدن فشار تحریم دشمنان گردیده و به نفع کشور است. همچنین از آنجایی که مشارکت مردم امری دینی است، موجب رشد فردی می شود لذا هر فردی براساس مسئولیت اجتماعی خود در جهت رشد و پیشرفت جامعه مسئول است و چنانچه می‌خواهد تحول در کشور ایجاد شود باید پای صندوق رأی بیاید.

برخی معتقدند، ناکارآمدی مجلس و انتخابات، فساد و ناامیدی از آینده کشور، از دلایل مشارکت پایین مردم در انتخابات است که  همان خواسته دشمن است. دشمنی که همواره  از مشارکت در انتخابات واهمه داشته است و تلاش می‌کند با اقداماتی نظیر ایجاد شبهه، مشارکت مردم در سرنوشتشان را کمرنگ کند.

معرفی افراد اصلح، متعهد، متخصص و توانمند می‌تواند برای انتخابی هوشمندانه راهگشا باشد و موجب افزایش مشارکت مردم نیز گردد که این انتخاب درست به نفع استان و موجب توسعه مناطق خواهد بود.

امام(ره) فرمودند “میزان رأی ملت است” و رهبر انقلاب هم رأی مردم را امانت خواندند و این نشان می‌دهد که مشارکت و صیانت از آرای مردم در انتخابات مهم است.

  • نویسنده : ش.غ
  • منبع خبر : خبرنگار اجتماعی