رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان همدان از افزایش اعتبارات عمرانی همدان خبر داد و گفت: اعتبارات عمرانی همدان در بخش استانی در ابتدای سال جاری ۱۶ هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال بود که این رقم به ۱۸ هزار میلیارد ریال افزایش یافت. به گزارش عرصه اقتصاد، الوانیان با بیان اینکه نزدیک به ۴۵ درصد […]

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان همدان از افزایش اعتبارات عمرانی همدان خبر داد و گفت: اعتبارات عمرانی همدان در بخش استانی در ابتدای سال جاری ۱۶ هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال بود که این رقم به ۱۸ هزار میلیارد ریال افزایش یافت.
به گزارش عرصه اقتصاد، الوانیان با بیان اینکه نزدیک به ۴۵ درصد از این اعتبارات تاکنون تخصیص یافته است، اظهار کرد: میزان اعتبارات عمرانی استان همدان در سال جاری نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است.
وی با بیان اینکه اعتبارات عمرانی محدود به بودجه استانی نمی‌شود، یادآور شد: اعتبارات عمرانی یاد شده مختص بودجه استانی بوده و بخشی از اعتبارات عمرانی نیز به شکل ملی است که به طرح‌های نیمه کاره و یا در دست اجرای استان تخصیص داده می‌شود.
این مسؤول با بیان اینکه نکته مهم و مثبت اعتبارات عمرانی امسال تخصیص نقدی بود به طوری که تا امروز ۹۵ درصد تخصیص‌های انجام شده به صورت نقدی پرداخت شده است که یکی از مزایای پرداخت نقدی به جای روش‌های دیگر مانند اوراق این است که تورم سالیانه مشمول آن نمی‌شود.
الوانیان با بیان اینکه دولت می‌کوشد تا به جای افزایش اسمی اعتبارات میزان تخصیص و پرداخت‌ها را افزایش دهد، خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم در بودجه سال ۱۴۰۳ به دنبال این است که سهم اعتبارات عمرانی را به ریال افزایش ندهد بلکه بر روی تخصیص تمرکز داشته باشد چرا که از سال‌های قبل طرح نیمه تمام زیادی وجود داشته و اولویت تکمیل طرح‌های نیمه تمام است.
وی با بیان اینکه در استان همدان سن طرح‌های عمرانی زیاد نیست و متوسط سن نسبت به بقیه کشور کمتر است، ادامه داد: قرار است بسیاری از طرح‌های نیمه تمام اولویت دار ۲ ساله تکمیل است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان همدان گفت: علاوه بر این اعتبارات برخی از طرح‌ها از محل اعتبارات ملی تأمین اعتبار می‌شود که در این راستا، هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های ملی استانی شده و سه هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل توازن برای استان پیش‌بینی و درنظر گرفته شده است.
اولویت تکمیل طرح‌های آب‌رسانی

وی تکمیل طرح‌های آب‌رسانی را از اولویت‌های استان در پیشبرد پروژه‌های عمرانی عنوان کرد و گفت: برای طرح آب‌رسانی از سد تالوار به شهر همدان در قانون بودجه ۵۴۰ میلیارد ریال اعتبار درنظر گرفته شد و امسال ۷۰۰ میلیارد ریال بود و تاکنون ۱۵ هزار میلیارد ریال جذب این طرح شده است.
وی خاطرنشان کرد: استان همدان هزار و ۶۰۰ طرح نیمه تمام و در مرحله بهره برداری دارد که در سامانه دارایی‌های دولت بارگذاری شده است.

  • نویسنده : ش.غ
  • منبع خبر : ایرنا